Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kuuntele kuinka Laulu Puruvedelle soi | Kerimäki-seura 60 vuotta - Juhlissa etsittiin tatuointeja, laulettiin ja pohdittiin kotiseuturakkauden syntysijaa

"Ei tämä ainakaan surkealta porukalta näytä!" huudahti juhlapuheen pitänyt emeritusprofessori Janne Vilkuna juhlapuheessaan, joka tiivisti hyvin kotiseututyön tehtävät ja arvot. Vinkkejä saatiin myös kotiseuturakkauden vahvaan näyttämiseen.

Kotiseuturakkaus ja -ylpeys. Näitä tunteita uhkui Kerimäen seurakuntatalo, kun sen penkkeihin istui lähes 60 kutsuvierasta juhlimaan Kerimäki-seuran 60-vuotispäivää. Juhlavieraat olivat emeritusprofessori ja Kotiseutuliiton puheenjohtaja Janne Vilkunan pyynnöstä pukeutuneet kansallispukuihin, jos sellaisen omisti, ja tarjolla oli perinneruokia kermakakkukahveineen.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.