Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kannabiksen viljelemisestä annetut tuomiot lievenivät – Mäntyharjussa ja Mikkelissä aloitettua viljelytoimintaa laajennettiin Enonkoskelle

Hovioikeus ei uskonut vain omaan käyttöön kasvattamiseen. Päätekijä tuomittiin yli kahden ja puolen vuoden vankeuteen. Kannabismyynnin laskettiin tuottaneen yli 10 000 euron rikoshyödyn.

Itä-Suomen hovioikeus lievensi tuomioita, jotka käräjäoikeus antoi puolitoista vuotta sitten järjestelmällisestä kannabiskasvien kasvattamisesta. Kukintosadoista valmistettiin huumausainetta, jonka todettiin päätyneen pääosin myydyksi edelleen. Viljelyä harjoitettiin Mikkelissä, Mäntyharjussa ja Enonkoskella.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Puruveden sisällöt.

Tilaa 6 kk 2,90 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Puruvesi.net-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi