0

Hiukkajoella juhlitaan viiskymppistä metsästysseuraa

”Hiukkajoellakin seurattiin aikaa. Aluksi oltiin osana Punkaharjun metsästysseuraa, kunnes 1960-luvun puolen välin paikkeilla kuului kutsu: ”eiköhän meijänkin pitäisi..!”” – Mauri Penttilä, Harvasta Huojuvalle Hiukkajoen Metsästysseuran 50 vuotis juhlakirjassa.

Hiukkajoen Metsästysseura on vireä ja yhteistyökykyinen viisikymppinen nykyisten jäsentensä mukaan. Seuran nuorin jäsen on 16-vuotias ja vanhimmat aktiiviset jäsenet yli 80-vuotiaita. Mukaan mahtuu sekä miehiä että naisia innokkaine metsästyskoirineen.
– Meitä nuoria ja naisia on muutamia seurassa, mutta vielä mukaan mahtuu, Arja Luukkainen kertoo.
– On mukavaa, että nuoret sekä naiset ovat lähteneet toimintaan mukaan miesten lisäksi. Kaikki on otettu seurassa hyvin vastaan, seuran puheenjohtaja Mika Luukkainen kehuu.
Seuran jäsenet kehuvat, että keski-ikä on saatu pidetty alhaisempana kuin monessa muussa metsästysseurassa.
– Meidän aktiivinen porukka on vielä vetreässä iässä, Tarmo Kosonen tuumaa.

Hiukkajoen Metsästysseuran 50-vuotisjuhlat sekä juhlakirjan julkistus la 29.7. klo 13 alkaen Hiukkajoen kylätalolla.

Lue lisää 27.7. ilmestyneestä Puruvedestä.

Viikon kysymys

Masentaako kaamos?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...