0

60 starttasi Puruveden ympäripyöräilyyn – Lappeenrannan Mikko Lehmus kilpasarjan paras

Puruveden ympäripyöräilyyn starttasi sunnuntaina aamulla tasan 60 pyöräilijää.

Matkaa taitettiin pilvipoutaisessa ja leppoisassa kesäsäässä, ja järjestäjien mukaan kisa onnistui hyvin.

Kilpasarjan 108 kilometrin mittaisen lenkin urakoi vauhdikkaimmin Lappeenrannan Pyöräilijöiden Mikko Lehmus ajassa 2.47.01.

Toiseksi tuli seurakaveri Markus Karvonen, ja hänen aikansa oli 2.47.08. Kolmantena maaliin saapui Timo Häkkinen Mikkelin Varuskunnan Urheilijoista. Hänen aikansa oli 2.47.23.

Katso kaikki tulokset:

M-Kilpa, 108 km

1 Mikko Lehmus Lappeenrannan Pyöräilijät 2:47:01
2 Markus Karvonen Lappeenrannan pyöräilijät 2:47:08
3 Timo Häkkinen Mikkelin varuskunnan Urheilijat 2:47:23
4 Juuso Jaatinen Lappeenrannan Pyöräilijät 2:49:48
5 Jari Turtiainen Savonlinna 3:00:05
6 Henk Leermakers Lappeenrannan Pyöräilijät 3:00:07
7 Nikita Zhuk Helsinki Triathlon 3:00:09
8 Janne Nohkola Veikkola 3:00:16
9 Olli Hoikka Lappeenrannan Pyöräilijät 3:05:48
10 Gion Schindler Joensuun pyöräilijät 3:07:40
11 Jussi Anttonen Imatra 3:13:11
12 Harri Haavisto Punkaharjun urheilijat 3:18:12
13 Oskari Honka Punkaharjun urheilijat 3:18:25
14 Rauno Suomalainen KasRak 3:18:52

N-Kilpa, 108 km

1 Tatja Purhonen Lappeenrannan Pyöräilijät 3:00:07
2 Outi Matikainen Lappeenrannan Pyöräilijät 3:11:24

M-Kunto, 108 km

1 Tommi Nevalainen Punkaharjun Ponsi 3:06:32
2 Jari Naukkarinen Vantaa 3:16:19
3 Olli Hinkkanen Mikkeli 3:18:05
4 Jouni Siitonen Lappeenrannan Pyöräilijät 3:18:06
5 Sakari Huovinen Helsinki 3:18:16
6 Jukka Kurvi Lappeenrannan Pyöräilijät 3:18:44
7 Hannu Heinistö JoenPy 3:18:47
8 Martti Valkeapää Parikkalan Urheilijat 3:19:13
9 Harry Kantsperger Casa Bicicletta, Austria/Fuschl am See 3:20:12
10 Antti Kuisma Tainionkosken Tähti 3:29:52
11 Pauli Turtiainen Kerimäki 3:29:56
12 Pekka Lehti Helsinki 3:36:33
13 Eero Jalkanen PyU/ Joensuu 3:37:53
14 Raimo Ruusuvuori Savonlinna 3:42:52
15 Janne Ulvinen Fixed Nation Puijonlaakso 3:43:38

N-Kunto, 108 km

1 Hanna Joronen Rantapyörä 3:07:12
2 Baba Lybeck Helsinki 3:35:50
3 Sari Laukkanen Parikkala 3:48:15

M-Retki, 50 km

1 Janne Peippo Pau soutu pyöräily Parikkala 1:32:02
2 Veeti Miikki Imatra 1:49:08
3 Juha Haapiala Savonlinna 1:52:10
4 Leo Lehtimäki Lappeenranta 1:57:10
5 Lenni Miikki Imatra 2:01:31
6 Erkki Jantunen Punkaharjun urheilijat 2:03:16
7 Heikki Soikkeli Parikkala 2:03:59
8 Terho Behm Enonkoski 2:36:52

N-Retki, 50 km

1 Sanni Soikkeli Parikkalan Urheilijat 1:43:46
2 Etti Kantola Lappeenranta 1:57:10
3 Ulla Kutvonen Peno/Savonlinna 2:08:15
4 Päivi Viitikko Metsä Wood 2:21:53
5 Riina Asikainen Punkaharju 2:36:53

Juniori-Puruvesi, 18 km

1 Elias Hämäläinen HyPy / Hyvinkää 0:51:54
2 Topias Paananen Kulennoisten Pallo 0:52:40
3 Alisa Paananen Kulennoisten Pallo 0:56:09
4 Iina Tirronen Punkaharjun urheilijat 0:58:34
5 Siiri Laukkanen Punkaharjun urheilijat 0:58:39
6 Nea Nevalainen Punkaharjun Ponsi 1:16:29

Viikon kysymys

Masentaako kaamos?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...