0

Kesälahden juhla täytti juhlapaikan ääriään myöten

Yhteisellä Kesälahden laululla käynnistynyt Kesälahti-seuran juhla järjestettiin nyt 61. kerran. Vanhan pappilan lato, nykyinen Juhlalato, Kesälahti-seuran vuonna 1957 avaamalla ulkomuseoalueella oli kerännyt hirsiseinien suojaan yleisöä viimeistä istumapaikkaa myöten. Karjalainen kotiseutuhenki liikkui vahvasti kurkihirren alla.Juhlapuheessaan yhteiskuntapolitiikan pro gradu -tutkimusta tekevä Katja Asikainen korosti yhteisöllisyyttä.
– Yhteiskunta- ja taloustieteilijät ovat osoittaneet, että politiikka, joka tuo yhteisöllisyyden ja paikallisyhteisöt keskiöön, on niin sosiaalisesti, ekologisesti, kulttuurisesti kuin taloudellisesti kestävin tie rakentaa yhteiskuntaa.
Yhteisöön kuuluminen jäsentää maailmaa ja luo pohjan moraalille, joka ohjaa yksilöiden toimintaa.
– Nykyinen yksilökeskeinen ja kilpailukykyuskovainen kehitys johtaa täysin päinvastaiseen lopputulokseen. Jos ihminen ei kiinnity mihinkään, eikä koe olevansa osa yhteisöä, aiheuttaa se irrallisuutta, turhautumista ja katkeruutta.

Lue lisää 21.7. Puruvedestä.

Viikon kysymys

Pitäisikö mielestäsi kevään kuntavaalit siirtää koronatilanteen vuoksi syksyyn?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...