0

Puruvedeltä löytyi sinilevää

Puruvedellä tehtiin juhannuksen aikaan neljä varmennettua sinilevähavaintoa. Pro Puruveden varmentamat levähavainnot olivat Kerimäen alueella Ruokoniemen eteläosan länsirannalla, Hytermän lahdessa ja Hytermänselän koillisrannalla.

Punkaharjun alueella sinilevää oli Salkolahden kaakkoisosassa Huviniemen alueella. Esiintymät hajosivat tuulessa varsin nopeasti.

Pro Puruvesi vie varmentamansa Puruveden sinilevähavainnot rakentamaansa ja ylläpitämäänsä Puruveden vesienhoidon seurantajärjestelmään. Järjestelmään pääsee yhdistyksen kotisivuilta.

– Valitettavasti sinilevästä näyttää tulleen viime vuosina Puruvedellä jokakesäinen ilmiö. Puruvedellä sinilevähavaintoja tekevien toivotaan ilmoittavan niistä Pro Puruvedelle sähköpostitse (reijo.jantunen@gmail.com) mielellään epäillystä sinilevästä otetun kuvan kera tai puhelimitse 0505937787, Pro Puruveden Reijo Jantunen kertoo.

Varmennetut levähavainnot viedään yhdistyksen puolesta tiedoksi Ely-keskukselle.

 

 

Kommentteja aiheesta “Puruvedeltä löytyi sinilevää

  • 29.6.2016 at 10:33
    Permalink

    Niinpä. Lopun alkua Puruvedelle? Itse olen havainnut Pohjois-Hälvän rannassa sinilevää ainakin neljänä kesänä.

Comments are closed.

Viikon kysymys

Pitäisikö mielestäsi kevään kuntavaalit siirtää koronatilanteen vuoksi syksyyn?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...