0

Pihlajaniemestä Kerimäen juhannuskylä

Vuoden juhannuskylä Kerimäellä on tänä vuonna Pihlajaniemi.

Kerimäki-seura julkisti valinnan sunnuntaina Pihlajaniemen kyläyhdistyksen kevätkokouksessa.
Kerimäki-seuran huomionosoitus myönnettiin nyt kuudennen kerran. Viime vuonna juhannuskyläksi valittiin Yläkuona-Luotojärvi.
Kunniakirjan kävivät luovuttamassa Kerimäki-seuran puolesta Iikka Muhonen, Maire Hämäläinen ja Merja Immonen. Vastaanottajina olivat Pihlajaniemen kyläyhdistyksen puheenjohtaja Päivi Manninen ja sihteeri Jaana Makkonen.
Vahdinvaihto tapahtuu virallisesti kesäkuun 18. päivä Kerimäellä Lomarauhan julistuksen ja Kerimäen kesän esittelyn yhteydessä. Uusi juhannuskylä vie soihtuviestin Pihlajaniemelle valitsemallaan tavalla.

Lue koko juttu Puruvedestä 21.4.

Viikon kysymys

Pitäisikö mielestäsi kevään kuntavaalit siirtää koronatilanteen vuoksi syksyyn?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...