Elvis haistaa jo menotuulta
11.05. 10:18
Koeajo on tehty.
Kun Elvis on tyytyväinen, muu perhekin on.Mustaa ja kromia komeasti kiiltelevän Honda 1800 vtx:n tarakalla on parin vuoden pähkäilyn, yksityiskohtaisen suunnittelun ja tarkkaakin tarkemman käsityön tulos: kesälahtelaisen Elviksen matkavaunu.
Eikä se ole pilkkikoppa, ei.
Mitat on tarkoin mietitty, niin että säkäkorkeudeltaan 32-senttinen, noin seitsemän kiloa painava, niukinnaukin hieman ylimittainen siro kääpiöpinseriuros mahtuu halutessaan joko istumaan tai matkaamaan makuuasennossa, mutta ei silti heittelehdi äkkikurveissakaan.
Ja jos heilahtaa, keho ottaa pehmeästi sisäseinien munakennomaisiin superlonpehmusteisiin.
Matkapatja on päällystetty muodikkaasti ruutukuosilla.
Chic.
Mitä muuta Elviksen matkavarustuksini kuuluu, se selviää 11.5. Puruvesi-lehdestä. Liity iloisten tilaajien joukkoon!

Tuuli tuo jo viehkoja tuoksuja: länteen, itään...

Elvistele en, mutta matkamaja on ihan ikioma.

Ensin Savonlinnan torille, sitten länsirannikolle...

Koppateline on kuskin takana. Juha Repo suunnitteli, hitsasi ja rakensi itse: kustomoi.

Jos matka vie ulkomaille, Elviksen passi on jo kunnossa.

Päivi Salmisen ja Juha Revon yhteinen harrastus huipentuu, kun vastedes myös Elvis pääsee reissuille mukaan, turvallisesti ja mukavasti omassa matkamajassaan.

Kiiltävä kotka Juha Revon Hondan sarvikossa on talvella perustetun MC-Pyry-Kesälahden tunnus.

Matkajuomapatenttikin on koetestattu.



