Piia Kietäväinen ja Sisko Runonen tietävät vapaaehtoistyön antavan paljon myös tekijöilleen. Heidän omatkin lapsensa odottavat kahvilailtoja innolla. Maarit Salminen kävisi lasten kanssa perhekahvilassa mielellään useamminkin.

Perhekahvilasta saa ystäviä ja tukea elämään

26.01.2012 08:31

TEKSTIKOKO: AAA

Toistakymmentä lasta, vauvoista taaperoihin ja vähän vanhempiinkin, nauttivat vapaasta olosta. Ja heidän äitinsä toistensa hyvästä seurasta ja kahvittelusta.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Kerimäen paikallisyhdistyksen ylläpitämä perhekahvila on erittäin suosittu ja tekee tärkeää työtä. Joka toinen maanantai kokoontuvassa perhekahvilassa lapset saavat leikin lisäksi oppia sosiaalisia taitoja ja äidit kipeästi kaipaamiaan aikuiskontakteja, vertaistukea ja pulmatilanteissa neuvoja.

– Olen itse muualta muuttanut, enkä tuntenut Kerimäeltä muita samassa tilanteessa olevia. Perhekahvilasta sain ystäviä ja ihan ensimmäisenä meillä käymään tulleelta MLL-toimijalta Leena Salliselta kaivattuja neuvoja koliikkivauvan hoitoon, Kerimäen yhdistyksen tuore puheenjohtaja Piia Kietäväinen mainitsee.

Kerimäen perhekahvilassa allekirjoitetaan se, mitä valtakunnallinen, viime vuonna teetetty tutkimuskin sanoo: Kahvilatoiminta on perhetragedioiden ennaltaehkäisyä parhaimmillaan. Kun on toisia samassa tilanteessa olevia jakamassa kokemuksia lapsiperheen joskus rankastakin arjesta, asioiden mittasuhteet eivät pääse kasvamaan niin valtaviksi.

Lue lisää torstain lehdestä!

Lukijoiden omat kuvat

Kuvien julkaiseminen

Toimitus valitsee julkaistavat kuvat. Verkkosivuilla julkaistuista kuvista ei makseta palkkiota.

» Katso kaikki kuvat

Kuvagalleriat

Puruveden kuvat

Toimituksen kuvagallerioista löydät lisää kuvia lehden julkaisemista aiheista.

» Katso kaikki galleriat